Dieta Bez laktozy! Objawy, co jeść, czego unikać!

  • 8 grudnia 2020

Nietolerancja na pewne produkty, szczególnie nie uświadomiona, może w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie i życie codzienne.

Regularne posiłki, które nie obciążają układu pokarmowego, a jednocześnie zaspokajają całkowite zapotrzebowanie na składniki odżywcze to klucz do doskonałego samopoczucia i równowagi żywieniowej.

Dieta bez laktozy to wiodąca kuracja dla osób, których organizm nie trawi cukru zawartego w mleku i powstających z niego produktach. Ten rodzaj diety pomaga złagodzić objawy nietolerancji pokarmowej i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Jest to rodzaj diety eliminacyjnej, która jest objawowym leczeniem nietolerancji laktozy. Objawy takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka, ulegają znacznemu zmniejszeniu lub znikają po wyeliminowaniu cukru mlecznego z codziennej diety.

Dieta z nietolerancją laktozy:

zakłada całkowite wyeliminowanie z jadłospisu lub ograniczenie spożycia produktów zawierających laktozę. Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest całkowite wykluczenie cukru mlecznego z diety. Osoby z pierwotnym i wtórnym niedoborem laktozy nie muszą całkowicie eliminować z diety mleka i innych produktów zawierających cukru mlecznego.

Obowiązkowym krokiem jest poznanie swojego dopuszczalnego limitu. Jeżeli objawy nietolerancji pokarmowej są bardzo dotkliwe – należy konsekwentnie przestrzegać diety. Osoby z wrodzonym niedoborem laktazy muszą bezwzględnie przestrzegać w życiu diety bez laktozy, ponieważ nie tolerują nawet niewielkich ilości pokarmów zawierających cukier mleczny. Nieprzestrzeganie zasad diety bez laktozy może zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Jakie są objawy?

Nietolerancja laktozy jest czasami nazywana alergią. Jej objawy charakteryzują się dolegliwościami, które mogą pojawić się nawet do kilku godzin po spożyciu produktów mlecznych. Główne objawy nietolerancji laktozy to: wzdęcia i gazy, ból brzucha, czy biegunka. Tego typu objawy w dużej mierze utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, co może znacznie złagodzić objawy. Dieta bez laktozy eliminuje produkty zawierające ten składnik.

Co można jeść?

Osoby z pierwotnym i nabytym niedoborem laktazy mogą spożywać produkty mleczne, które przeszły proces fermentacji – np. ser pleśniowy, maślankę, śmietanę, jogurty czy kefir.

Zawarte w nich bakterie probiotyczne wytwarzają laktazy, a tym samym wspomagają proces rozkładu cukru mlecznego. Po spożyciu wyżej wymienionych produktów objawy nietolerancji pokarmowej nie pojawią się, a nawet mogą zredukować ich nasilenie.

Ważnym aspektem jest tutaj również fakt, że mogą one kompensować braki wynikające z eliminacji produktów mlecznych. Osoby nietolerujący laktozy mogą także bezpiecznie spożywać sery dojrzewające, ze względu na to, że są one praktycznie pozbawione laktozy.

Obecnie łatwo znaleźć mleko o obniżonej zawartości laktozy, które jest dobrze tolerowane przez osoby zmagające się z tą nietolerancją pokarmową. Kurację dietetyczną uzupełniają również tabletki zawierające laktazy. Wówczas spożywa się je tuż przed planowanym spożyciem jedzenia składającego się z produktów mlecznych i ułatwiają one trawienie, a także zmniejszają nieprzyjemny dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego.

Aktualnie z łatwością można znaleźć całą gamę produktów bez laktozy, a dostępne są nie tylko mleko, ale także sery, jogurty, kefiry, twarożki i pasty twarogowe. W tych produktach cukier mleczny nie jest całkowicie usuwany, ale rozkładany enzymatycznie z glukozy i galaktozy. Dzięki temu możemy poczuć znacznie słodszy smak niż tradycyjne produkty mleczne. W kwestii wartości odżywczych takich jak wapń, białko, witamina B2 i B12, wersje produktów bez laktozy i laktozy są bardzo zbliżone.

Kierowani Waszymi potrzebami przygotowaliśmy specjalną dietę z selekcją najlepszej jakości produktów bezlaktozowych: jogurtów, serków, twarożków, mleka czy serów dojrzewających, a także szeroką gamą produktów roślinnych takich jak np. tofu czy różnorodne mleka (kokosowe, sojowe, owsiane, itd.). Należy pamiętać o tym, że ten wariant diety nie eliminuje białek mleka krowiego, z uwagi na co nie będzie odpowiedni dla osób z ich nietolerancją (w tym wypadku polecamy np. naszą dietę wegańską).

Nasza klasyczna dieta bez laktozy bazuje na różnorodnych składnikach o najwyższej jakości. Składające się na nią pięć posiłków obfituje w warzywa, owoce, kasze, strączki, a także produkty bez laktozy. Nie brak w niej również chudych mięs oraz zbawiennych dla zdrowia ryb. To wszystko ujęte w niecodziennych połączeniach i odkrywczych kompozycjach, przygotowane z wykorzystaniem wielu aromatycznych przypraw oraz ziół.

to zatem najlepsze rozwiązanie dla tych, którym nie jest obojętne to, co każdego dnia trafia na ich talerz, a jednocześnie chcą jeść smacznie i nie martwić się o swoją alergię w codziennym życiu. Właśnie to może zapewnić Wam nasza dieta klasyczna bez laktozy, która pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale i skoncentrować się na innych, ważnych sprawach i obowiązkach, bez konieczności martwienia się o codzienną dietę i omijanie szkodliwych dla Was produktów.

Share: