4 kroki do zdrowia i zadowolenia!

  • 8 kwietnia 2021

Dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne każdego człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli jedno spada, drugie prawdopodobnie również spadnie. Nadaj priorytet nawykom, które sprzyjają zarówno zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się jak najlepiej, w krótkim czasie!

1. Odpoczywaj!

Odpoczynek i sen jest niezwykle ważny dla Twojego dobrego samopoczucia i tak zwanego “miłego dnia”:). Niezależnie od tego, czy masz napięty harmonogram w pracy, czy po prostu chcesz wyjść i cieszyć się tym, co lubisz robić, dobry sen jest po prostu niezbędny, zwłaszcza długofalowo. Odpowiednia ilość snu między 6-8 godzin zapewni Ci lepsze samopoczucie, lepszą koncentrację i kreatywność. Znacznie łatwiej poradzisz sobie z codziennymi wyzwaniami, które kiedy jesteś przemęczony powodują frustrację, niepotrzebne nerwy i stres. Ponadto Twój układ odpornościowy będzie w najlepszej możliwej formie, aby stawić czoła wszelkiego rodzaju infekcjom.

2. Łagodź stres naturalnie!

Kiedy ludzie się stresują, to naturalne, że szukają szybkich sposobów na tak zwaną dekompresję. Niestety, czasami zachowanie wywołane stresem nie jest dobre dla Twojego zdrowia. Często sięgamy po tabletki, alkohol lub wyładowujemy frustrację na innych osobach. Kilka szybkich sposobów radzenia sobie z codziennym stresem to:

a)techniki oddechowe, najprostsza to wdychanie powietrza przez 4 sekundy a wydychanie przez 8 sekund.

b)”zimny prysznic” lub po prostu zmoczenie głowy i skroni zimną wodą. Działa to uspokajająco na ok 30-40 minut.

c)powolne odliczanie od 10 do 1 zanim wybuchniemy lub powiemy coś czego będziemy żałować. Te złote 10 sekund daje nam chwilę do namysłu i opanowanie emocji.

d)Krótki intensywny wysiłek fizyczny. Oczywiście nie zawsze możemy w ciągu dnia wyskoczyć na trening ale w sytuacji stresowej może pomóc na przykład 30 sekund intensywnych pajacyków, kilkanaście pompek lub inna aktywność, która przyspieszy bicie serca, krążenie krwi i wyzwoli nieco endorfin

To kilka z naszych sprawdzonych sposobów ale jest ich znacznie więcej, jak choćby poranna joga, celebracja ciszy, poranne afirmacje czy praktykowanie uważności. Księgarnie pełne są lektur na ten temat, polecamy na przykład tytuł: “Mózg odporny na stres” oraz “Fenomen poranka”

3. Jedz zdrowo!

To co jesz ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Niewłaściwa i nieregularna dieta powoduje niepotrzebny przyrost masy ciała. Złe odżywianie uniemożliwia też wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Dieta bogata w błonnik i paletę makroskładników zapewnia optymalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego i ma znaczący wpływ nie tylko na wagę czy zdrowie fizyczne. Neuroprzekaźniki regulowane przez jelita odgrywa

ją znaczącą rolę w naszym nastawieniu, nastroju, kreatywności, mentalności i radzeniu sobie ze stresem! Może kiedyś zauważyłeś, że gdy jesteś zdenerwowany, twój układ pokarmowy również na to reaguje, mogą pojawić się bóle brzucha, coś “przewraca się w żołądku”, jest Ci

niedobrze, jesteś rozstrojony. Ten mechanizm działa w dwie strony. Zadbany układ pokarmowy i samopoczucie idą w parze!

4. Bądź aktywny!

Regularne ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wspomagają właściwą wagę, dobre napięcie mięśniowe i zdrowe funkcjonowanie stawów. Ponadto regularne ćwiczenia są doskonałe dla zdrowia psychicznego. To świetny sposób na złagodzenie stresu i regulację poziomu energii. Kiedy się wysilasz, mózg wytwarza endorfiny, hormon, który ludzie kojarzą z pozytywnym nastawieniem. Hormon ten zmniejsza także wrażliwość na negatywne odczucia lub napięcie fizyczne.

Osoby, które rozpoczynają dzień od niewielkiej ilości ćwiczeń, mają z całą pewnością zwiększoną koncentrację i motywację. Z większym prawdopodobieństwem będą też dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych.

Ostatecznie podjęcie kroków w kierunku lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego będzie się wzajemnie uzupełniać. Kiedy masz dobre nastawienie i dobrze się czujesz fizycznie, będziesz mniej podatny na stres. Co więcej, poczujesz, że świat ma więcej możliwości i jest więcej rzeczy, na które możesz czekać w trakcie pracowitego tygodnia!

Share:
Facebook