5 ciekawostek o węglowodanach!

  • 8 lutego 2022

Wokół węglowodanów krąży mnóstwo mitów, szczególnie ostatnimi czasy gdzie wysoką popularnością cieszą się diety eliminujące węglowodany z diety. Pora przedstawić kilka faktów na temat węglowodanów!

1. Węglowodany są niezdrowe- MIT

Sporo osób utożsamia węglowodany z czymś niezdrowym, sprowadzając najczęściej temat do negatywnych konsekwencji spożycia cukrów. Niektórzy nawet wysnuwają tezy, że węglowodany tuczą niezależnie od ilości spożywanych kcal.
Po pierwsze, za tycie odpowiada bilans energetyczny. Spożywamy więcej kcal niż potrzebujemy = przybieramy na masie ciała. Jeśli nie trenujemy siłowo to prawdopodobnie nadwyżka powędruje do tkanki tłuszczowej.
Po drugie, ważne jest źródło węglowodanów. Rafinowane węglowodany, podobnie jak tłuszcze nie wnoszą wiele dobrego do diety. Mamy mnóstwo badań, które wykazują korzyści z włączenia do diety pełnoziarnistych produktów zbożowych, owoców czy nasion roślin strączkowych.

Ciekawym argumentem przeciwko postawionej tezie jest dieta mieszkańców Okinawy. Najdłużej żyjący ludzie na świecie (średnia przeżytych lat to 85-87 lat) dostarczają 85% kcal z diety w formie węglowodanów. To skrajność, ale dobrze obrazuje że węglowodany nie są problemem same w sobie.

2. Indeks glikemiczny jest ważny, ale nie najważniejszy

Indeks glikemiczny (IG) to miara wzrostu stężenia glukozy po spożyciu 50 g węglowodanów z danego produktu. Patrząc na sam IG możemy dojść do kuriozalnych wniosków, że ziemniaki są gorsze niż słodycze (IG 71 vs 48). Tutaj dochodzimy do szerszego zagadnienia jakim jest ładunek glikemiczny. Uwzględnia on ilość węglowodanów w porcji – ziemniaki w takiej samej gramaturze co słodycze będą mieć znacznie mniej węglowodanów, zatem ich wpływ na glikemię będzie o wiele mniejszy.

3. Owoce to źródło cukru

Tak, owoce zawierają cukier. Patrząc na budowę chemiczną taki sam jak ten w cukierniczce. Nie powinno być to jednak źródłem obaw. Owoce poza niewielką ilością cukru w 100 g produktu dostarczają szereg witamin, składników mineralnych oraz innych cennych związków np. antyoksydantów. Ich wpływ na zdrowie jest zdecydowanie korzystny, co również zostało potwierdzone w badaniach naukowych.

4. Węglowodany nie są niezbędne

Mimo iż rekomenduje się, że w naszych dietach powinny przeważać węglowodany to ich eliminacja nie jest zbrodnią dietetyczną. Organizm potrafi wytworzyć węglowodany ze źródeł niecukrowych w procesie glukoneogenezy. Co więcej, przy ograniczonej podaży węglowodanów organizm przełącza się na alternatywne źródło energii – ciała ketonowe.Eliminacja węglowodanów zwiększa jednak ryzyko niedoborów pokarmowych, co należy wziąć pod uwagę planując swoje żywienie. Zastąpienie węglowodanów nieodpowiednim źródłem tłuszczów (produkty wysoce przetworzone, zasobne w nasycone kwasy tłuszczowe) może wpływać negatywnie na zdrowie.

5. Eliminacja węglowodanów= efekt WOW

Wykluczenie węglowodanów z diety może skutkować ubytkiem 1-3 kilogramów na przestrzeni tygo

dnia. Nie jest to jednak związane z ubytkiem tkanki tłuszczowej, ale wypłukaniem zasobów glikogenu (magazynu węglowodanów w naszym ciele) + zmniejszenie zawartości wody w organizmie. Jeden gram węglowodanów wiąże 3 g wody, a organizm może zgromadzić 400-600 gram glikogenu.

Węglowodany powinny znajdować się w naszej diecie, choć nie jest to absolutnie niezbędne. Jeśli zamierzamy ograniczyć węglowodany, należy podejść do sprawy rozsądnie, profesjonalnie i obserwować swoje samopoczucie. Zamiast eliminować węglowodany całkowicie, polecamy włączenie dobrych źródeł węglowodanów w posiłkach o niskim ładunku glikemicznym, co wiąże się wieloma korzyściami m.in. lepszym samopoczuciem, lepszą kontrolą apetytu i poprawą jakości diety. Efektem “ubocznym” może być spadek nadprogramowych kilogramów.

Jeśli chcesz rozsądnie ograniczyć węglowodany, spróbuj diety LOW IG & LOW CARB, którą znajdziesz w naszej ofercie! Pozdrawiamy! Twoje Miód Maliny!

Share:
Facebook