5 MITÓW O DIECIE BEZGLUTENOWEJ!

  • 28 października 2020

Jednym z dość intrygujących trendów żywieniowych w ostatnich latach jest dieta bezglutenowa. Wbrew obiegowej opinii przestrzegać jej powinny praktycznie tylko osoby cierpiące na celiakię lub nadwrażliwość na gluten. W ich kontekście nie jest to chwilowa moda czy trend, lecz zależy od tego ich zdrowie i życie. Na dietę pozbawioną glutenu coraz częściej przechodzą również osoby, bez stwierdzonej celiakii, kierowani myślą, że będzie miała pozytywny wpływ na ich organizm. To tylko jeden z wielu powszechnie funkcjonujących mitów na temat diety bezglutenowej. Przyjrzyjmy się również pozostałym.

1. Gluten szkodzi wszystkim

MIT: Gluten jest szkodliwy tylko dla osób z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu dla osób bez powyższych zaburzeń, wręcz jego działanie jest neutralne lub pozytywne. Stosowanie diety bezglutenowej u osób nie cierpiących na celiakię nie ma więc najmniejszego sensu. Co więcej, może za to mieć szkodliwy wpływ na ich organizm. Pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, będące głównym źródłem glutenu, są bowiem pełne witamin i minerałów. Pozbywając się ich z diety możemy narazić się na niedobory pokarmowe.

2. Produkty bezglutenowe są zawsze zdrowsze

MIT: Wiele bezglutenowych wersji tradycyjnych produktów jest w wysokim stopniu przetworzona i tym samym – niezbyt zdrowa. Bezglutenowe pokarmy mogą zawierać dodatkowy cukier, syrop glukozowy, substancje zagęszczające, czyli składniki mające za zadanie polepszyć ich smak.

3. Dieta bezglutenowa sprzyja odchudzaniu

MIT: Nie znaleziono na ten moment żadnego dowodu na to, że dieta bezglutenowa wpływa korzystnie na odchudzanie. Przyczyną przybierania na wadze jest spożywanie większej ilości kalorii niż nasz organizm jest w stanie spalić, lecz gluten nie ma z tym nic wspólnego.

4. Dieta bezglutenowa to pożegnanie z pieczywem

MIT: Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo czy orzechy, a z wielu z nich wytwarza się różne smakowite rodzaje pieczywa i mąki.

5. W diecie bezglutenowej wystarczy nie jeść produktów mącznych

Niestety producenci żywności dodają gluten także do produktów, które teoretycznie nie powinny go zawierać. Znajdziemy go np. w słodyczach, cukierkach, sosach, jogurtach, przyprawach, a nawet w niektórych lekach. Jeśli Wy lub Wasi bliscy macie celiakię lub nietolerancję glutenu, wówczas należy zwrócić również uwagę na fakt, że wiele artykułów żywnościowych łączy wspólna linia produkcyjna, przez co artykuły, które potencjalnie powinny być bezglutenowe, są „zanieczyszczone” glutenem. Jakie produkty będą zatem bezpieczne dla osoby dotkniętej celiakią.

Share: