5 prostych zasad zero waste! • Miód Malina Catering Dietetyczny

5 prostych zasad zero waste!

  • 12 września 2019

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o zero waste, to ostatnie lata chyba musieliście spędzić…na księżycu:). Ten światowy trend i styl życia bardzo szybko rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach.

Jednocześnie jest to jeden z niewielu przypadków mody, która ma wiele pozytywnych rezultatów. Polega to na kilku prostych zasadach, które ograniczają to ile zużywamy i jak dużo pozostawiamy za sobą śmieci.

Dzięki wdrożeniu ich w życie możemy zadbać o naszą planetę i być częścią nowej pozytywnej zmiany. Sami wcielamy poniższe zasady od jakiegoś czasu – dlatego nasze diety możecie otrzymać w pełni biodegradowalnych pudełkach.

Wykonując poniższe kroki, w celu zmniejszenia ilości odpadów można bardzo skutecznie zaoszczędzić czas i pieniądze. Przejdźmy więc przez to krok po kroku.

#1 Odmawiaj
Nie bój się odmawiać przedmiotów, które są Ci zbędne. Na każdym kroku jesteśmy atakowani tysiącami reklam i promocji, które domagają się od nas coraz to nowych zakupów i starają się sprawić, abyśmy myśleli, że nie będziemy w stanie się bez nich obyć. Otóż w większości przypadków możemy, więc trenujcie zdrową asertywność i jednocześnie obserwujcie ile gotówki przybędzie w Waszej skarbonce każdego miesiąca.
#2 Redukuj
Redukuj swoje potrzeby. Zbadaj swój dom i styl życia, aby znaleźć rzeczy, których nie potrzebujesz. Szukaj duplikatów i rzeczy, które społeczeństwo i reklamy przekonały cię, że potrzebujesz (np. setki dziwnych gadżetów). Przekaż dodatkowe przedmioty do sklepów charytatywnych lub urządź wyprzedaż garażową i pojedź za to w ciekawą podróż!
#3 Użyj ponownie
Użyj ponownie, dzięki produktom wielokrotnego użytku. Wymień inne przedmioty na trwałe alternatywy Zero Waste, które albo przetrwają bardzo długo lub na zawsze (np ze stali nierdzewnej lub szkła) lub skutecznie znikną z czasem. Zawsze miej ze sobą butelkę na wodę wielokrotnego użytku, torbę na zakupy i woreczki na mniejsze rzeczy, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
#4 Recykling
Przetwarzaj to, czego nie możesz sobie odmówić, zredukować lub użyć ponownie. Zbadaj lokalne zasady recyklingu i przestrzegaj ich zasad! Sortuj swoje śmieci i namawiaj do tego znajomych – pamiętajmy, że dokądś one w końcu trafiają, a na Ziemi jest ograniczona ilość miejsca.
#5 Kompostuj (level PRO:))
Przechodząc do tego punktu, zakładając że pozostałeś spełniłeś:) powinieneneś już ograniczyć większością swoich odpadów. Hurra! Teoretycznie wszystko co pozostało, powinno być resztkami żywności i odpadkami kompostowalnymi – pomyśl o odpadkach z posiłków, fusach kawy, skorupkach jajek, produktach bambusowych, papierze do pieczenia itp. Dzięki umiejętnemu skonstruowaniu kompostownika w ogrodzie, na działce lub w lokalnym kompoście sąsiedzkim możliwe jest stworzenie dużej ilości naturalnego nawozu, który można będzie użyć w swoim ogródku warzywnym!

Nie bądź dla siebie jednak nazbyt surowy! Jeśli nie możesz wprowadzić wszystkich zmian jednocześnie, pamiętaj że nawet drobna pozytywna zmiana ma znaczenie! Wiemy jak trudno zmienić swoje przyzwyczajenia,mając jednak świadomość, że się da zachęcamy żeby krok po kroku zmierzać w dobrym kierunku, kierunku zero waste:)

Pozdrawiamy Ciepło!

Miód Maliny;)

Share:

One thought on “5 prostych zasad zero waste!

  • Dominika

    A jak ma się filozofia Less Waste do usług Państwa firmy? Czy dania są dostarczane w wielorazowych pojemnikach?

LEAVE A COMMENT

(will not be shared)

Facebook