5 zalet picia wody! • Miód Malina Catering Dietetyczny

5 zalet picia wody!

  • 3 października 2019

1. Woda pomaga zmaksymalizować wydajność fizyczną.

Jeśli nie będziemy odpowiednio nawodnione, wydajność fizyczna może znacznie ucierpieć. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnych ćwiczeń lub wysokiej temperatury. Odwodnienie może mieć zauważalny efekt, jeśli stracisz zaledwie 2% zawartości wody w organizmie. Jednak często zdarza się, że sportowcy tracą nawet 6-10% swojej masy wody przez pot. Może to prowadzić do utraty kontroli temperatury ciała, zmniejszenia motywacji, zwiększonego zmęczenia i sprawienia, że ​​ćwiczenia będą znacznie trudniejsze, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wykazano, że optymalne nawodnienie zapobiega powyższym rzeczom, a nawet może zmniejszyć stres oksydacyjny występujący podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Nie jest to zaskakujące, jeśli weźmiesz pod uwagę, że mięśnie składają się w 80% właśnie z wody. Tak więc, jeśli ćwiczycie intensywnie i macie tendencję do pocenia się, wówczas nawodnienie może pomóc Wam osiągnąć najlepsze wyniki.

2. Nawodnienie ma duży wpływ na poziom energii i funkcje mózgu

Pełną wydajność naszego mózgu osiągamy tylko wtedy kiedy jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Badania pokazują, że nawet łagodne odwodnienie (1-3% masy ciała) może zaburzać wiele aspektów funkcjonowania mózgu. W badaniu młodych kobiet utrata płynów wynosząca 1,36% po wysiłku fizycznym wpływała niekorzystnie na nastrój i koncentrację oraz zwiększała częstość bólów głowy. Inne badanie, tym razem u młodych mężczyzn, wykazało, że utrata płynów w wysokości 1,59% była szkodliwa dla pamięci roboczej i zwiększonego uczucia niepokoju i zmęczenia. Utrata płynów wynosząca 1-3% odpowiada utracie masy ciała o wartości około 0,5–2 kg. Może to łatwo nastąpić poprzez normalne codzienne czynności, nie mówiąc już o ćwiczeniach lub wysokiej temperaturze. Wiele innych badań, od dzieci po osoby starsze, wykazało, że łagodne odwodnienie może zaburzać nastrój, pamięć i sprawność mózgu. Dlatego zawsze miejcie pod ręką butelkę wody, najlepiej taką wielorazowego użytku!

3. Woda może pomóc w zapobieganiu i leczeniu bólów głowy

Odwodnienie może powodować bóle głowy i migreny u niektórych osób. Kilka badań wykazało, że picie wody może znacznie je złagodzić i przynieść upragnioną ulgę. Nie wiem czy macie podobnie, ale za każdym razem gdy czujemy się gorzej szybko nawadniamy się i w większości przypadków od razu to pomaga! Szczególnie w poniedziałki… : )

4. Picie większej ilości wody może pomóc w odchudzaniu

Picie dużej ilości wody pomaga schudnąć. Wynika to z faktu, że woda może zwiększyć sytość i przyspieszyć tempo metabolizmu. W dwóch badaniach wykazano, że picie pół litra wody zwiększa metabolizm o 24-30% przez maksymalnie 1,5 godziny. Oznacza to, że picie 2 litrów wody dziennie może zwiększyć całkowity wydatek energetyczny nawet o 96 kalorii dziennie. Ważny jest również czas, a picie wody na pół godziny przed posiłkiem jest najbardziej skuteczne. Może sprawić, że poczujesz się bardziej napełniony, dzięki czemu zjesz mniej kalorii. W jednym z badań dietetycy, którzy wypili pół litra wody przed posiłkami, stracili o 44% więcej wagi w ciągu 12 tygodn. W rzeczywistości najlepiej jest pić zimną wodę, ponieważ wtedy ciało zużyje dodatkową energię (kalorie) do podgrzania wody do temperatury ciała.

5. Woda leczy i zapobiega…zatruciu alkoholowemu (kacowi:))

No dobrze każdy kto nie miał w życiu kaca niech podniesie rękę. No właśnie, tak myśleliśmy.
Alkohol sprawia, że częściej chodzimy do toalety, powoduje zatem utratę większej ilości wody niż przyjmujemy. Może to prowadzić do szybkiego odwodnienia . Chociaż odwodnienie nie jest główną przyczyną kaca, może powodować objawy takie jak pragnienie, zmęczenie, ból głowy i suchość w ustach. Dobrym sposobem na zmniejszenie kaca jest wypicie szklanki wody między drinkami i wypicie co najmniej jednej dużej szklanki wody przed snem.

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “5 zalet picia wody!”

(will not be shared)

Facebook