6 najczęstszych błędów w odżywianiu!

  • 12 lipca 2021

6 najczęstszych błędów w odżywianiu!

Temat odżywiania to nie łatwy orzech do zgryzienia, podobnie jak w innych dziedzinach możemy znaleźć wiele źródeł i wiele sprzecznych informacji. Dużo z nas stara się dbać o swoje zdrowie i dobrze się odżywiać, jednak często w pędzie za wymarzoną sylwetką zdarza nam się popełniać podstawowe błędy.Nie martwcie się, dzisiaj pomożemy wam je zdemaskować!

1. BRAK NAWODNIENIA! Pierwszy i chyba najważniejszy punkt na naszej mapie odżywiania!

Woda, jako najważniejszy składnik naszego ciała, ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego jego funkcjonowania. Jest obecna w każdej komórce, tkance i narządzie naszego organizmu. Woda w organizmie wspomaga metabolizm, umożliwia transport tlenu i składników odżywczych, utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi, pomaga regulować

temperaturę ciała, usprawnia trawienie, usuwa wraz z moczem i potem toksyny, poprawia koncentrację, usprawnia pracę mięśni, wpływa na jędrność, elastyczność i dobre nawilżenie skóry.

Pierwszym symptomem odwodnienia jest oczywiście pragnienie. Możemy też przeprowadzić prosty test, złapmy palcami skórę na wierzchu dłoni i przytrzymajmy kilka sekund. Jeśli po puszczeniu skóra szybko wraca do poprzedniego stanu, nawodnienie jest odpowiednie:)

Przesyłamy kilka wskazówek jak nie zapomnieć o nawodnieniu! Pij szklankę wody codziennie rano i przed snem, miej ze sobą butelkę wody w pracy, ustaw sobie przypomnienie w telefonie jeśli jesteś bardzo zajęty. Zwiększ spożycie płynów podczas wysiłku i upałów!

2. ALE NAJPIERW, ŚNIADANIE!

Częsty błąd w odżywianiu to zapominanie o śniadaniu, nie bez powodu mówi się że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Śniadanie pobudza nasz metabolizm od rana i dostarcza nam energię na dalszy dzień, dlatego to takie kluczowe by nie zapominać o tym jakże ważnym posiłku.

Pełnowartościowe śniadanie najlepiej spożyć do 2 godzin po wstaniu z łóżka, gdyż podczas snu metabolizm naszego organizmu spowalnia, dlatego ważne jest, aby rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który go przyspieszy oraz dostarczy energii i niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Najlepiej, aby śniadanie stanowiło 25-30 proc. energii całodziennej diety czyli przy diecie 2000 kcal powinno dostarczyć 500-600 kcal (np. 3 łyżki płatków owsianych z orzechami i mlekiem oraz sałatka z pomidorów i ogórków z sosem winegret).

3. JAKOŚĆ NIE ILOŚĆ!

Częstym błędem popełnianym przez miłośników zdrowego żywienia jest zwracanie uwagi tylko na kalorie zamiast na jakość spożywanych posiłków. Warto zrozumieć że nasze ciało to więcej niż proste równanie matematyczne a kalorie nie są sobie równe.Wszystko co jemy wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jakość spożywanych przez nas posiłków nie wpływa tylko na sylwetkę ale również kondycję skóry, hormony – które są głównymi regulatorami naszego zdrowia jak i wagi, ale również na uczucie głodu i zachcianki, które nie pomagają w utrzymaniu smukłej sylwetki.Tak więc zamiast liczyć kalorie, warto skupić się na jakości spożywanych przez nas posiłków. Podsumowując, talarki z marchewki zamiast chipsów są dobrym rozwiązaniem:)

4. UNIKANIE TŁUSZCZU!

Kolejny błąd który często popełniamy to unikanie wszelkich form tłuszczu. Często utożsamiamy tłuszcze jako składnik odżywczy który szkodzi naszej diecie, chociaż to nie jest prawda! Tłuszcze tuż obok węglowodanów to główny substrat energetyczny naszej diety! To właśnie dzięki tłuszczom możemy korzystać z zalet przyjmowanych przez nas witamin, takich jak witamina A,D,E czy K. Przyjmowanie zdrowych tłuszczy jest niezmiernie ważne w zdrowej i zbilansowanej diecie:)

Tłuszcz zatem jest absolutnie niezbędnym składnikiem zdrowej diety i przyjmuje się, że powinien stanowić między 15-21% wszystkich makroskładników dostarczanych do organizmu.

5. NIEREGULARNE POSIŁKI!

Czy wiecie że nieregularne spożywanie posiłków to zły nawyk, który również nie pomaga w utrzymaniu zdrowej i smukłej sylwetki? Nieregularne jedzenie sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i obniża tempo przemiany materii, dlatego tak ważne jest by pamiętać o regularnych posiłkach w trakcie dnia i nie robić długich przerw między nimi.

Długie przerwy między posiłkami lub spożywanie kolacji zbyt wcześnie (zasada, żeby nie jeść po 18) mogą przyczynić się do napadów głodu co jest bardzo częstą przyczyną nieudanego odchudzania.

6. SKRAJNOŚCI!

Ważne jest by pamiętać że w pogoni za upragnioną sylwetką nie należy popadać w skrajność. Drastyczne odżywianie jest następnym błędem, który należy eliminować. Różne źródła stale informują nas o nowych drastycznych dietach, które przynoszą szybkie rezultaty. Jednak warto pamiętać że mogą mieć one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Spowolnienie przemiany materii, niedobór witamin, minerałów, spadek kondycji psychicznej i fizycznej oraz spadek mięśni.

Dodatkowo po zaprzestaniu stosowania tych diet można szybko wrócić do poprzedniej wagi oraz rozregulować układ pokarmowy. Powoduje to, że po każdej takiej “diecie cud” trudniej jest nam wrócić do formy.

Jak zwykle możesz oczywiście sam pamiętać o trzymaniu się tych zasad lub zdać się na nas! Chętnie przygotujemy dla Ciebie zbilansowane dania na cały dzień abyś mógł zająć się swoimi sprawami:) Smacznego i do zobaczenia przy stole! Twoje Miód Maliny!

Share:
Facebook