7 Błędów żywieniowych i jak ich unikać!:)

  • 1 października 2020

Jak w natłoku spraw i obowiązków, odpowiednio zadbać o zdrową dietę? Pęd życia z pewnością tego nie ułatwia, ale istnieje kilka zasad zbilansowanego żywienia, o których lepiej pamiętać. Przeczytajcie jakie błędy najczęściej popełniane są w kwestii diety, a także jak ich uniknąć, co samo w sobie już będzie świetnym wstępem do poprawnego odżywiania.

1. Nieregularne i niezbilansowane posiłki

Podjadanie o różnych porach, nieadekwatne kalorycznie posiłki, zła jakość produktów oraz ich nieproporcjonalność względem siebie to kilka z powszechnych dietetycznych grzechów głównych. Aby ich uniknąć konieczna jest konsekwencja i odpowiednie planowanie naszej diety, aby dostarczać sobie optymalnej dawki energii i wartości odżywczych – najlepiej 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny, z pozostawioną 10-12 godzinną przerwą na sen.

2. Monotonna dieta

Przyzwyczajenie do tych samych produktów i przepisów, może prowadzić do niedoborów w diecie, a także do przerostu pewnych wartości względem innych. Aby tego uniknąć konieczne jest wprowadzenie do naszych posiłków równowagi i różnorodności. Nasze posiłki powinny być nie tylko zdrowe, ale też zróżnicowane i kolorowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć naszym organizmom wszystkich wartości, minerałów i witamin jakich potrzebują.

3. Restrykcyjne głodówki i niedopasowane diety odchudzające

Coraz częściej słyszymy o cudownych dietach mających zapewnić niezwykłe rezultaty, lecz zachęcamy do ostrożności i weryfikowania ich źródeł. Zgadzamy się co do tego, że krótkie głodówki mogą mieć pozytywne wpływ na nasze zdrowie i trawienie, ale należy do nich się odpowiednio przygotować i dostosować je do naszych potrzeb. Jeśli będziemy na nich pozostawać zbyt długo lub wybierzemy bardzo niskokaloryczną dietę, to możemy znacznie osłabić nasz organizm i negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Z tego powodu warto zachować zdrowy rozsądek i najpierw skonsultować taką decyzję z lekarzem lub dietetyczką.

4. Nieodpowiednia jakość produktów

Dużo, szybko, tanio i… zdrowo? Niestety te 4 słowa bardzo rzadko chodzą ze sobą w parach. Trendy żywieniowe pokazują to jak większość konsumentów najczęściej sięga po produkty słabej jakości, do tego przetworzone i w trakcie procesu pozbawione najcenniejszych wartości odżywczych. Z drugiej strony możemy zaobserwować pikujący trend produktów ekologicznych i pochodzenia roślinnego, do czego sami się przyczyniamy i co polecamy w naszych dietach. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat jakości, pochodzenia, dostawców, śladu węglowego i obróbki produktów jakie lądują w Waszych kuchniach, ponieważ to one składają się na sumę wartości odżywczych w przygotowywanych posiłkach. Często wydaje nam się, że jemy zdrowy posiłek a w rzeczywistości nasz organizm przyswaja, pestycydy, metale, antybiotyki, hormony wzrostu i inne nieprzyjazne substancje!

5. Picie zbyt małej ilości wody oraz picie słodzonych napojów

Woda jest niezwykle istotnym komponentem ludzkiego organizmu. To bardzo ważne aby zaspokajać jej dzienne zapotrzebowanie, a także dbać o to by była jak najlepszej jakości i poziomie zmineralizowania. To dzięki niej ma miejsce właściwy przebieg wszystkich procesów życiowych, które zachodzą w ciele. Jej niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne wynikające z odwodnienia.
Jednak nie wszystkie napoje są wartościowe. Słodkie napoje gazowane to źródło cukrów prostych i barwników. W puszce takiego napoju znajduje się od 3 do 4 łyżek cukru. Nadmiar cukrów prostych w diecie to główny czynnik ryzyka wystąpienia chorób metabolicznych. Na co dzień wybieraj przede wszystkim wodę, herbaty i zioła bez cukru, kawę lub jej zamienniki typu matcha lub yerba mate. Zaleca się, żeby kobiety wypijały przynajmniej 8 szklanek płynów, a mężczyźni 10 – czyli powyżej 1,5l wody każdego dnia. Pijmy na zdrowie : )

6. Jedzenie w chwili stresu, czyli tzw. „zajadanie stresu”

Nie ukrywajmy – 2020 rok był wyjątkowo stresujący dla nas wszystkich. Ciąg nieprzewidzianych wydarzeń, zakazów i nagłych zmian mógł sprzyjać także spontanicznej konsumpcji. Warto jednak zwrócić uwagę na takie kompulsywne nawyki, ponieważ mogą one być zwiastunem zaburzeń jedzeniowych i przyczynić się do nagłego wzrostu wagi. Zachęcamy do względnego pilnowania harmonogramu jedzeniowego i monitorowania swoich zachcianek, aby dostrzec to czy w sytuacji stresu chętniej sięgamy po jakieś przekąski lub przyspieszamy nadejście kolejnego posiłku. W takich sytuacjach jest wiele innych metod na radzenie sobie z tymi emocjami, chociażby takimi jak świadomy oddech, krótka medytacja, moment ćwiczeń fizycznych i rozciągania, lub cokolwiek co Was uspokaja.

7. Skrajności

Jak we wszystkim – najbardziej istotny jest umiar i równowaga. Bardzo częstym błędem jest ograniczanie do minimum ilości spożywanego jedzenia i wprowadzanie się w stan głodówki − szybko jednak traci się motywację i można szybko wrócić do złych nawyków jedzeniowych.

Na co dzień staraj trzymać się zasad zdrowego odżywiania. Nie omijaj posiłków po to, żeby danego dnia albo na drugi dzień móc zjeść dużo. Co jakiś czas pozwól sobie na odrobinę wolności: zdrowe słodycze lub inne dobroci na jakie masz ochotę.

Warto mieć w pamięci, że wszystkie makroskładniki (białko, tłuszcze, węglowodany) są równie ważne. Omijaj skrajne diety, które wykluczają całkowicie węglowodany lub tłuszcze czy białko. W ten sposób utrzymasz balans i zdrowe podejście do racjonalnego żywienia.

Share: