7 mitów dietetycznych! • Miód Malina Catering Dietetyczny

7 mitów dietetycznych!

  • 16 czerwca 2020

Wystarczy zaledwie miesiąc pracy jako dietetyk, żeby przekonać się jak mocno kolorowe media potrafią wpłynąć na wiedzę i przekonania Klientów, szerząc mity dietetyczne!

Szukamy prostych sztuczek, które w cudowny sposób pozwolą nam osiągnąć idealną sylwetkę i zdrowie. Uważajmy jednak na różnego rodzaju nowinki, ponieważ mogą często przynieść efekt odwrotny od zamierzonego!

Na bazie naszych wieloletnich już rozmów z Klientami przedstawiamy najczęściej powtarzające się pytania odnośnie odżywiania!

Poniżej  7 mitów dietetycznych w oparciu o najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów! Oto one:

1. Ostatni posiłek najpóźniej o 18:00

Wcale nie! Chyba, że kładziesz się spać o 20:00. Jak wiadomo mało kto może sobie na to pozwolić:). Dla zapewnienia odpowiedniego trawienia i spokojnego snu, kolację należy spożyć około 2 godziny przed pójściem do łóżka. Zadbaj o to, by był on pożywny i lekkostrawny.

 2. Głodówka to dobry sposób na schudnięcie!

Głodówka ma bardzo negatywny wpływ na przemianę materii i metabolizm. Często po odbyciu głodówki organizm domaga się uzupełnienia makroskładników i nie tylko podjadamy, ale nasz organizm gromadzi „zapasy” w obawie przed kolejnym okresem głodzenia. Najlepszym sposobem na ustabilizowanie i redukcję masy ciała jest zbilansowana i różnorodna dieta, która zapewni nam niezbędne składniki odżywcze we wskazanej ilości. Głodówka może chwilowo doprowadzić do utraty masy ciała ale na dłuższą metę nieuchronnie prowadzi do efektu JOJO i rozregulowania układu pokarmowego co skutkuje jeszcze szybszym przybieraniem na wadze. (tu akurat możemy przyjść z pomocą:)

3. Produkty Light!

10% kalorii, 12% mniej tłuszczu itp. w taki  sposób kuszą nas opakowania, ale czy faktycznie pomogą nam w schudnięciu? Czujemy się dobrze sięgając po lekki majonez czy czekoladę i w rezultacie jemy ich więcej niż w przypadku tradycyjnego produktu. Dokładnie czytaj etykiety! Produkt co prawda może zawierać mniej tłuszczu ale na przykład kosztem zwiększonej ilości cukru. Ponad to w produktach light możemy się spodziewać wielu ulepszaczy. W rezultacie nie stracimy na wadze a dodatkowo zaszkodzimy zdrowiu. Tak to już natura wymyśliła, że majonez to majonez a czekolada to czekolada i żadne light tu nie pomoże:)

W naszej pracy mieliśmy okazję spotykać się z wieloma producentami żywności, zabawna jest anegdota opowiedziana nam przez jednego z nich, że po zamianie opakowania na zielone, zwykły baton, który był wcześniej na rynku zaczął być traktowany przez Klientów jako zdrowszy i w efekcie jego sprzedaż wzrosła o kilkadziesiąt procent! (zielony znaczy BIO, znaczy naturalny, znaczy zdrowy:))

4. Jogurt owocowy jako zdrowa przekąska!

Na większości dostępnych jogurtów owocowych powinno być ostrzeżenie przed bombą chemiczną w środku, w dodatku z ogromną ilością kalorii! Zawierają one barwniki, ulepszacze, cukier a wiele z nich UWAGA, nie zawiera nawet owoców! Hitem są różowe i czerwone jogurty, do których dodaje się sproszkowane czerwone owady nazywane fachowo E „coś tam”:) Jeśli chcesz zjeść jogurt na przekąskę, uważnie czytaj etykiety, wybieraj produkty BIO albo najlepiej zrób go sam!

5. Dieta bez „węgli” pozwoli nam schudnąć!

Do trawienia, do przyswajania makroskładników i po prostu do życia potrzebujemy energii i właśnie tym są węglowodany. Podstawowym i najcenniejszym źródłem energii! Klucz polega na tym, żeby wybierać węglowodany złożone z takich produktów jak ryż, kasze i strączki a unikać tych zawartych w słodyczach i np. słodzonych napojach. Eliminując węglowodany pozbawiamy się znacznej części wszystkich makroelementów, które spożywamy. Dodatkowo produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik wspomagający procesy trawienia!

6. Owoce możemy jeść bezkarnie o każdej porze!

Jasne, tylko że owoce to również duża dawka cukru. Jedzenie owoców jest zdrowe i z tym nie ma dyskusji ale miejmy umiar. Po pierwsze powinniśmy pamiętać o spożyciu większej ilości warzyw niż owoców w bilansie dziennym. Sięgajmy po nie w pierwszej połowie dnia.

7. Soki to samo ZDROWIE!

Ok, jeśli mamy na myśli świeżo wyciskane,  na resztę radzimy uważać. Uważajmy szczególnie na nektary, soki z koncentratów, nie wspominając o napojach! Są one rozwadniane i pasteryzowane a więc pozbawiane wartości odżywczych. W rezultacie kupujemy produkt, który tak naprawdę z sokiem nie ma wiele wspólnego. Pomyślmy o przygotowaniu soku samodzielnie na wyciskarce (najlepiej wolnoobrotowej) W przeciwnym razie do picia polecamy niezawodną WODĘ!

Nie chcemy nikogo nawracać ani straszyć, że jak zje jogurt od czasu do czasu to będzie katastrofa, ale ważne jest żebyśmy mieli świadomość tego czym się karmimy! Często mamy złudne poczucie, że zdrowo jemy a wciąż nie możemy się pozbyć kilogramów albo nasze samopoczucie jest nie najlepsze. Może to być wynikiem właśnie takich „sztuczek” żywieniowych serwowanych nam przez producentów! Na zdrowie Kochani!

Share:
Facebook