7 przykazań zdrowego odżywiania! • Miód Malina Catering Dietetyczny

7 przykazań zdrowego odżywiania!

  • 6 listopada 2019

1. Jedz regularnie

Regularność posiłków dostarczy Ci odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, wpłynie pozytywnie na samopoczucie, koncentrację oraz Twoją wagę. Najlepiej jedz między 3 a 5 posiłków dziennie. Dla zdrowia i szczupłej sylwetki kluczem jest niepodjadanie, które sprzyja wybieraniu bezwartościowego jedzenia i odbija się negatywnie na naszym układzie trawiennym. Optymalne pory posiłków to śniadanie do godziny po przebudzeniu, obiad w środku dnia, w porze największej aktywności i kolacja 2-3 godziny przed snem.

2. Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty

Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy dietetyk. Im jedzenie bardziej przetworzone, tym gorzej dla zdrowia. Żywność w proszku, dania gotowe i produkty z długą listą składników powinniśmy omijać szerokim łukiem:). Wciąż nie do końca znamy pełne konsekwencje długotrwałego spożywania produktów w ten sposób zmodyfikowanych. Nasz organizm może je czytać jako ciało obce co negatywnie odbije się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. w skrócie, tym bliżej natury tym lepiej!

3. Warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa!

Warzywa powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Są bogactwem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika. Jest to generalnie najzdrowsza grupa produktów spożywczych. Najlepiej, jeśli będą surowe, ale pieczone, gotowane na parze i w niewielkiej ilości wody również są cennym elementem jadłospisu. Także IŻŻ podkreśla rolę warzyw. Mimo że na jednym piętrze piramidy zdrowego żywienia warzywa i owoce są umieszczone razem, zaleca się, aby warzywa stanowiły ¾ dziennej porcji, a owoce ¼.

4. Wybieraj dobre węglowodany

 

Węglowodany są kluczowym źródłem energii. Ważny jest dobór odpowiednich źródeł węglowodanów. Pierwszym celem jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, z mąki razowej zamiast z wysokooczyszczonej. Najlepszym wyborem jeśli chodzi o pieczywo jest chleb żytni na zakwasie. Żyto jest dużo mniej zmodyfikowanym zbożem niż pszenica, a zakwas redukuje gluten oraz kwas fitynowy, przez co składniki mineralne z chleba są lepiej przyswajalne. Najbardziej odżywcze kasze to komosa ryżowa, amarantus i gryka.

 

 

5. Nie bój się tłuszczu nasyconego i cholesterolu

To, że cholesterol z diety odpowiada za miażdżycę i choroby serca, jest jednym z największych mitów żywieniowych. Badania wykazują, że cholesterol w produktach spożywczych w bardzo niewielkim stopniu wpływa na poziom cholesterolu we krwi, a wpływ ten jest nieistotny klinicznie w chorobach układu krążenia. Co to oznacza? Że jajka i podroby są bezpiecznym elementem diety i nie zwiększają ryzyka zawału serca. Nowe analizy pokazują, że tłuszcze zwierzęce (kwasy tłuszczowe nasycone) oraz cholesterol w diecie nie są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i zawału, a niski cholesterol bardziej skraca życie niż wysoki! Choroby serca oraz miażdżyca są efektem uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych i przewlekłego stanu zapalnego, który może być wywołany szeregiem czynników, m.in. paleniem papierosów, wysokim poziomem cukru we krwi, niewłaściwą proporcją w diecie kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, niedoborem witamin z grupy B, C, K2 oraz D3.

6. Wyrzuć cukier z diety

Cukier rafinowany pod różnymi postaciami można znaleźć dosłownie wszędzie, nawet w ketchupie! Spożycie dużych ilości cukru przekłada się na bardzo liczne stany chorobowe, np. wzroku, nerek, układu nerwowego. Im więcej cukru, tym większe wahania poziomu glukozy i insuliny we krwi, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko chorób metabolicznych i tycia.

7. Nie pij słodkich napojów i ogranicz soki

Do picia powinna służyć woda i ziołowe herbaty. Słodzone napoje to ogromna dawka cukru i chemicznych dodatków. Soki owocowe też powinny być jedynie dodatkiem. Picie soków i napojów w dużych ilościach upośledza funkcjonowanie organizmu i przyspiesza procesy starzenie. Odpowiada także za wzrost wagi, podwyższanie poziomu trójglicerydów we krwi i otłuszczanie wątroby.

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “7 przykazań zdrowego odżywiania!”

(will not be shared)

Facebook