8 podstawowych błędów żywieniowych! • Miód Malina Catering Dietetyczny

8 podstawowych błędów żywieniowych!

  • 3 grudnia 2019

Zdrowe odżywianie nie jest bardzo skomplikowane ale często popełniamy podstawowe błędy, które na szczęście łatwo wyeliminować!

Na co należy zwrócić uwagę?

Przy wyborze tego, co jeść, należy wziąć pod uwagę zarówno jakość, jak i ilość. Węglowodany nie zawsze są twoim wrogiem, a chleb pełnoziarnisty nie zawsze jest twoim przyjacielem:)

Bez względu na to, ile zdrowych przekąsek jesz i jak często ćwiczysz, wiele osób popełnia te same błędy!

Poniżej lista 8 najczęstszych wpadek żywieniowych!

 

1. Założenie, że chleb pełnoziarnisty jest lepszą opcją niż pszenny bez czytania listy składników.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zarówno biały, jak i pełnoziarnisty chleb często mają taką samą ilość kalorii. Ale kalorie to tylko jeden czynnik, który należy wziąć pod uwagę.

Dokonując wyboru unikaj pieczywa z cukrem, mąką pszenną lub rafinowaną białą mąką w pierwszych trzech składnikach. Ogólnie rzecz biorąc, chleb pełnoziarnisty zwykle dostarcza więcej składników odżywczych niż biały chleb, ale uważne czytanie etykiet jest tu bardzo istotne!

 2. Ścisła dieta w tygodniu i rozpusta w weekendy.

Przesadzając w piątkowe i sobotnie wieczory, nadrabiasz wszystkie kalorie, których boleśnie nie jadłeś przez cały tydzień. Aby uniknąć niepowodzeń weekendowych, zalecamy tworzenie planów, które nie będą się koncentrować wyłącznie na jedzeniu:) Może spacer ze znajomymi zamiast sutego obiadu z deserem? Zdrowa przekąska do piątkowego filmu zamiast nachosów?:)

3. Jedzenie tego samego w kółko.

Łatwo wpaść w pułapkę jedzenia tego samego, gdy próbujemy zdrowo się odżywiać. Wiele osób popełnia ten błąd, pozwalając sobie tylko na jedzenie, które uważają za „bezpieczne”, takie jak kurczak, brokuły lub bataty.

Chociaż może się to wydawać niezawodnym planem, pozbawianie się różnych pokarmów prowadzi do nudy, ewentualnych wpadek i objadania gdy trafi nam się jakiś przysmak, Na szczęście ten problem jest łatwy do rozwiązania, ponieważ istnieją nieskończone możliwości zdrowych posiłków. Choćby wybierając dietę pudełkową:)

4. „Przećwiczenie” złej diety treningiem!

„Liczenie kalorii, a następnie „kaloryczne” ćwiczenie nie działa w ten sposób. Nie oznacza to, że powinieneś przestać ćwiczyć, ale raczej, że nie powinieneś myśleć o ćwiczeniach jako złotym sposobie na jedzenie tego na co tylko masz ochotę.

Konsekwentne ćwiczenia mogą oczywiście pomóc ciału spalić więcej kalorii. Jednak pamiętajmy, że 70% sukcesu w drodze po idealną sylwetkę to jednak dieta a tylko 30% zależy od treningu!

5. Przejadanie się po treningach.

Ważne jest, aby zasilać nasze ciało podczas treningów, ale często jesteśmy przekonani, że musimy spożywać więcej kalorii niż faktycznie jest to konieczne. Spowodowane jest to dynamicznie rozwijającą się branżą koktajli treningowych, batonów i proszków, którymi zastawione są regały na siłowniach!

Niektóre treningi spalają więcej kalorii niż inne, ale większość osób przesadza w spożyciu przekąsek potreningowych. Aby uniknąć natychmiastowego nadrabiania wszystkich kalorii, które spaliłeś podczas treningu, zaleca się planowanie treningów mniej więcej w porze posiłków.

6. Polewanie sałatek wysokokalorycznymi sosami.

Jedzenie w barze sałatkowym i ogólnie wybór sałatki jako przekąski jest dobrym pomysłem, o ile wybierasz odpowiednie dodatki. Sos tysiąca wysp, majonezowy, jogurtowy lub serowy może zrujnować zdrowy lunch lub kolację.

Sosy mogą dodać nawet 500 kalorii do sałatki, dzięki czemu zdrowa przekąska zamienia się wysoko tłuszczowy posiłek. Wybieraj sos winegret lub ocet balsamiczny!

7. Eliminacja wszystkich węglowodanów i jedzenie wyłącznie białka i warzyw.

Węglowodany to cukry, skrobie i błonnik, które można znaleźć w owocach, zbożach, warzywach i produktach mlecznych – co oznacza, że ​​chleb i makaron to nie jedyne węglowodany, które istnieją. Istnieje mnóstwo innych produktów bogatych w węglowodany.

Zamiast całkowicie wyeliminować węglowodany, zaleca się spożywanie węglowodanów o większej wartości odżywczej, takich jak brązowy ryż, fasola, komosa ryżowa, słodkie ziemniaki i owoce.

8. Picie dużej ilości kalorii! 

Wiele osób zdrowo się odżywia zapominając o napojach! Zapominamy o kaloriach w piwie, winie, ale też słodzonych napojach i sokach z koncentratów. Miej oko na to, ile i jak często pijesz, staraj się ograniczyć spożycie alkoholu do minimum a zamiast napojów wybieraj wodę! Ta z kranu dodatkowo zaoszczędzi Ci kilka złotych a środowisku kilka plastikowych butelek:)

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “8 podstawowych błędów żywieniowych!”

(will not be shared)

Facebook