A to ciekawe!:) Ciekawostki dietetyczne!

  • 3 sierpnia 2021

Dziś bierzemy się za ciekawostki dietetyczne! Dieta i odżywianie jest dziedziną, która interesuje prawie wszystkich i prawie każdy ma na jej temat coś ciekawego do powiedzenia:)

Od samozwańczych “dietetyków” i “trenerów” na forach internetowych, po niezliczone podpowiedzi koleżanek czy kolegów z siłowni serwujących nam porady na temat diety cud i fantastycznych pomysłów na odchudzanie lub nabranie masy mięśniowej.

Poniżej kilka ciekawostek, dzięki którym także i Ty będziesz mogła / mógł zabłysnąć niebanalną wiedzą dietetyczną, na przykład podczas treningu:)

1. Jajka prosto od kury należy umyć od razu po przyniesieniu do domu a nie dopiero przed spożyciem, zapobiega to rozprzestrzenianiu bakterii w lodówce!

2. Zwykły opłatek zawiera 25 mg glutenu czyli połowę dziennego dopuszczalnego spożycia osób chorych na celiakię!

3. Cytryna zawiera więcej cukru niż truskawka:)

4. Do owoców niskokalorycznych zaliczamy: jabłko, śliwki, maliny, melon, cytrynę, grejpfrut, pomarańcze i mandarynki. Do wysokokalorycznych zaś: winogrono, czereśnię, mango, banana i aronię.

5. Formalnie, banany należą do rodziny ziół:)

6. Chrupkie pieczywo ma w 100g więcej kalorii niż inne rodzaje pieczywa!

7. Statystycznie, oglądanie telewizji 2 godziny dziennie zwiększa ryzyko otyłości o 30%!

8. Co trzeci dorosły Polak ma nadwagę, co ósmy jest otyły.

9. Wbrew obiegowej opinii ziemniaki są niskokaloryczne, zdrowe i posiadają znaczne ilości witaminy C oraz potasu. Złą sławę ziemniakom przyniosły smażone w oleju frytki i (niestety:)) przepyszne ziemniaczki z masłem, solą i śmietaną naszych Mam i Babć:)

10. Jęczmień był pokarmem gladiatorów. Byli oni nazywani “hordearii” czyli zjadaczami jęczmienia. Jak potwierdzają dzisiejsze badania, jęczmień daje siłę, wigor i chroni serce.

11. Jeden “energetyk” zawiera tyle kofeiny co kilka kaw! W połączeniu z zawrotną ilością cukru i tauryny jest dość prostą drogą do cukrzycy typu II.

12. Na Kubie produkuje się wino z orzechów nerkowca:)

13. Szacuje się, że połowa osób chorych na cukrzycę nie jest tego świadoma. Badajmy się regularnie!

14. Masło nie nadaje się do smażenia. Szybko osiąga temperaturę spalania co przekłada się na powstawanie substancji rakotwórczych. Wybierajmy olej rzepakowy i oliwę z oliwek, które nie rozkładają się w wysokich temperaturach!

15. Aminokwasy BCAA w suplementach dla sportowców zapobiegają uczuciu zmęczenia. Warto wiedzieć, że zmęczenie podczas treningu to sygnał od organizmu, że nagromadziły się w nim substancje toksyczne i metabolity, które należy usunąć przez odpoczynek. Początkującym polecamy ostrożność z tym suplementem!

16. Mleko w 87% składa się z wody!

17. Jabłka unoszą się na wodzie ponieważ w 25% składają się z powietrza:)

18. Skórka naszych krajowych owoców jak jabłko czy gruszka, jest cennym źródłem błonnika, tuż pod nią znajduje się również najwięcej witamin. Polecamy, nie obieraj jeśli nie musisz:)

19. Jeśli chcesz, żeby herbata miała efekt pobudzający, parz ją ok 2-3 minut. Jeśli zależy Ci na efekcie uspokajającym parz ją dłużej!:)

20. Niskotłuszczowy zazwyczaj oznacza “z dodatkiem cukru”, czytajmy etykiety!:)

21. Migdały w rzeczywistości pochodzą z rodziny brzoskwiń:)

22. Miód jest uważany za pokarm, który nigdy się nie psuje!

UWAGA!!! Najważniejsze!

Zbilansowana dieta może wspierać i utrzymywać dobry nastrój – badania zdrowotne pokazują, że ludzie stosujący zbilansowaną dietę mają zwykle lepsze zdrowie psychiczne.

Dobrego Dnia! Do zobaczenia w kuchni!:) Wasze Miód Maliny:)

Share:
Facebook