Co jeść przed i po treningu! • Miód Malina Catering Dietetyczny

Co jeść przed i po treningu!

  • 23 listopada 2020

Co jeść przed, po i w trakcie treningu?

Twoje ciało jest Twoim wehikułem, więc warto dostarczyć mu paliwo niezbędne do działania, a podczas ćwiczeń nie wyłączać silnika. Oznacza to zasilenie organizmu poprzez spożywanie odpowiednich posiłków i picie właściwych napojów, w proporcjonalnych ilościach i dobrym momencie.

Przed, w trakcie i po ćwiczeniach należy spożywać odpowiednią ilość pożywienia i płynów, aby pomóc w utrzymaniu stężenia glukozy we krwi podczas ćwiczeń, zmaksymalizowaniu wydajności ćwiczeń i skróceniu czasu regeneracji. Osoby uprawiające sport powinny być dobrze nawodnione przed ćwiczeniami i pić wystarczającą ilość płynów w trakcie i po treningu, aby zrównoważyć utratę płynów. Nie musisz trzymać się sztywnego harmonogramu i nie ma sztywnych zasad, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić przed, w trakcie i po treningu”.

Przed: Zatankuj

Brak naładowania się energią przed ćwiczeniami jest jak prowadzenie samochodu bez paliwa. Nie będziesz mieć wówczas wystarczającej ilości energii, aby zmaksymalizować trening i ograniczysz tylko zdolność spalania kalorii. Najlepiej uzupełnij paliwo na dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń poprzez:

  1. Odpowiednie nawodnienie
  2. Zjedzenie zdrowych węglowodanów, takich jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, orzechy lub jednego z naszych zaplanowanych posiłków
  3. Unikaj tłuszczów nasyconych, a nawet dużej ilości zdrowego białka – ponieważ tego typu składniki wolniej trawią się w żołądku, a usuwają tlen i krew dostarczająceenergię z mięśni.
  4. Jeśli masz mało czasu do ćwiczeń – zjedz owoc, na przykład jabłko lub banana

Kluczem do sukcesu jest spożywanie łatwo przyswajalnych węglowodanów, aby nie czuć się ospale i w pełni energii.

W trakcie: Zrób Pit Stop.

Niezależnie od tego, czy jesteś trenujesz profesjonalnie i robisz to kilka godzin dziennie, czy też masz mniej rozbudowaną lub umiarkowaną rutynę, utrzymuj nawodnienie organizmu małymi, częstymi łykami wody.

Nie musisz jeść podczas treningu trwającego godzinę lub krócej. Lecz w przypadku dłuższych, energicznych treningów o wysokiej intensywności zaleca się spożywanie 50-100 kalorii co pół godziny z węglowodanów takich jak owoce, orzechy czy bakalie.

Po: Regeneracja

Po treningu zalecamy uzupełnianie płynów i picie sporych ilości wody. Można ją zmieszać lub połączyć ze świeżym sokiem lub smoothie, które zapewnią płynne węglowodany. Podczas ćwiczeń spalamy dużo węglowodanów – głównego paliwa dla mięśni. W ciągu 20-60 minut po treningu mięśnie przechowują węglowodany i białko jako energię i pomoc w regeneracji. Warto więc tuż po treningu zjeść małą porcję węglowodanów aby wesprzeć organizm.
Jedz produkty i posiłki zawierające białko, aby zregenerować i zbudować mięśnie.

Należy pamiętać, że są to ogólne wskazówki. Mamy różne układy trawienne i wiele zależy od rodzaju treningu, który wykonujesz. Zrób więc to, co jest dla Ciebie najlepsze. Wiedz, że to, co wprowadzasz do swojego ciała (dieta) jest tak samo ważne, jak to, co robisz ze swoim ciałem (ćwiczenia). Oba są kluczowe dla utrzymania optymalnej wydajności organizmu przy czym powszechnie wiadomo, że aż 70% sukcesu treningów kryje się w diecie! Stąd w naszych dietach, a szczególnie diecie GYM, staramy się dbać o idealne zbalansowanie wartości odżywczych dostosowanych dla osób aktywnych fizycznie, aby zapewnić Wam wszystko co potrzeba, abyście Wy nie musieli się o nic martwić : )

Share:
Facebook