Czym jest Slow Food! 5 podstaw! • Miód Malina Catering Dietetyczny

Czym jest Slow Food! 5 podstaw!

  • 20 stycznia 2020

Slow Food, czyli uważne jedzenie to ostatnio bardzo modne określenie. Wszyscy wiemy, że to przeciwieństwo Fast Foodów i wrzucania w siebie co popadnie, świadome wybieranie produktów, sprawdzanie pochodzenia i etykiet.

Okazuje się, że w tej filozofii jest znacznie więcej! Poniżej przedstawiamy kilka założeń świadomego odżywiania oraz ciekawe ćwiczenie jak czerpać jeszcze większą radość ze smaków!

1.Jedz posiłki o stałych porach!

Ci z nas, którzy jedzą późno w nocy, rzadziej mają regularne pory posiłków i przekąsek i częściej sięgają po niezdrową żywność. Poza tym, kiedy najadasz się późno, nie masz okazji spalić kalorii przed snem. Dzięki robieniu sobie w ciągu dnia przerw na zdrowe posiłki, zyskujesz poczucie spokoju i zmniejsza się ryzyko kompulsywnego podjadania, gdy na przykład poczujesz się zdenerwowany lub zestresowany.

2. Planuj Posiłki.

Kiedy nie planujesz posiłków, zwiększa się ryzyko sięgania po niezdrowe produkty. Bez planu brakuje Ci energii na zrobienie odpowiednich zakupów, nie mówiąc już o gotowaniu. Trudno przecenić, jak ważne jest planowanie posiłków, żeby zapewnić sobię alternatywę dla gotowych, bezwartościowych potraw!

3. Bądź świadom, co powoduje, że się objadasz.

Większość z nas ma ulubione produkty, które pobudzają nas do objadania. Pączki i inne słodkości powodują wzrost stężenia cukru we krwi, a następnie szybki spadek, tak że znów jesteśmy głodni. Nie jedz w celu złagodzenia emocji, a jeśli już sięgaj po jak najmniejsze porcje.

4. Po stresującym dniu, zamiast odprężać się za pomocą jedzenia, zaplanuj inne zajęcia. Wyjdź na spacer, weź kąpiel, poćwicz jogę albo posłuchaj muzyki i zapal świeczki zapachowe!

5. Pij mniej alkoholu.

Picie nadmiernych ilości sprzyja tyciu. Poza tym pozbawia nas hamulców, a wtedy łatwiej nam najadać się niezdrowymi przekąskami!

Trochę teorii za nami a teraz ćwiczenie uważnego jedzenia:)

W ramach przygotowania pokrój owoc (np. jabłko) na cienkie, chrupiące plasterki.

1.Spójrz na jeden z plasterków i zwróć uwagę jakie wrażenia i myśli w Tobie budzi. Może czujesz napływ śliny w ustach, przewidujesz, że poczujesz coś świeżego i chrupiącego. Zwróć uwagę na kolor i świeżość owocu.

Zanim skosztujesz, pomyśl jak owoc trafił na Twój stół. Jeśli to jabłko, wyobraź sobie jak rosło na jabłoni gdzieś w słonecznym sadzie. Pomyśl o ludziach, którzy je zbierali i przywieźli do Ciebie.

2. Wbij zęby w plasterek i zamknij oczy. Skup się na kęsie, zwróć uwagę, na jego smak, fakturę i temperaturę.

3. Powoli żuj, zauważając, jakie to uczucie. Jeśli Twoje myśli gdzieś powędrują, spokojnie sprowadź je z powrotem do smaku owocu i uczuć jakie w Tobie budzi.

4. Kiedy przygotowujesz się do połknięcia kęsa, postaraj się śledzić jego drogę, jak przesuwa się po tylnej części ust i języka aż do gardła.

5. Wykonaj głęboki wdech i wydech. Zwróć uwagę na uczucia, które się pojawiają!

To się nazywa SLOW FOOD:) postaraj się zjadać jeden lub dwa kęsy każdej potrawy w ten sposób. pomoże Ci to zachować uważność podczas reszty posiłku. Uważnie jedząc, nie próbuj robić kilku rzeczy naraz. Połóż jedzenie na talerzu i usiądź przy stole. Niech Twój umysł zarejestruje, że robisz sobie przerwę:)

Share:
Facebook