Dieta bezglutenowa- 6 faktów na temat gluten-free

  • 20 lutego 2018

Dieta bezglutenowa – Zdrowie, Trend czy Mit?

Czy gluten szkodzi naszemu zdrowiu? Czy ograniczenie lub całkowite wykluczenie go sprawi, że stracimy na wadze? Co jeśli złamiemy postanowienie w diecie? Odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy mity o jednym z największych trendów jedzeniowych ostatnich lat.

Jeśli jeszcze nie przestaliście jeść glutenu, to na pewno chociaż raz o tym pomyśleliście. Takie są statystyki – około ⅓ mieszkańców Europy i USA twierdzi, że chcieliby ograniczyć gluten lub całkowicie wykluczyć go diety. Jednak dużo mniejszy procent z nich zdaje sobie sprawę z tego czym on tak właściwie jest. Oto fakty i mity dotyczące tego, jakże kontrowersyjnego składnika, jakim jest GLUTEN.

Wiele osób jest zagubionych w kwestii tego czy dieta gluten-free przyniesie im pozytywne rezultaty zdrowotne, a także co całkowita rezygnacja w rzeczywistości oznacza, ponieważ jest on częścią ogromnej ilości produktów, z których tylko część moglibyśmy uznać za niezdrową lub szkodliwą.

Mitem jest z pewnością konieczność unikania wszelkiego rodzaju węglowodanów, ponieważ są one niezbędne do zbilansowanej diety, a poza tym gluten to przecież typ białka! Niektórzy są przekonani, że dieta bezglutenowa pomoże im pozbyć się zbędnych kilogramów, co również jest nieprawdą, ponieważ w źle zbilansowanej diecie gluten-free łatwiej jest przytyć.

Mit: Każdy powinien unikać glutenu

Fakt: Twoje ciało i symptomy powinny być przewodnikiem w doborze diety

Są tylko dwie grupy osób, które kategorycznie powinny unikać glutenu. Przede wszystkim to cierpiący na celiakię, ponieważ nawet małe jego ilości wpływają na pracę ich układu odpornościowego, w efekcie nie mogą dostarczyć odpowiednich wartości swojemu organizmowi, co prowadzi do bólu i innych ciężkich objawów.

Jeśli nie stwierdzono u Was celiakii, ale gluten sprawia, że czujecie się źle i występują u Was podejrzane objawy, wówczas jest szansa, że możecie cierpieć na nadwrażliwość i nietolerancję glutenową, która wymaga trzymania się od produktów go zawierających z daleka i wybór diety gluten-free. Jednak dla osób bez tych schorzeń jest to kwestia preferencji i świadomego dostosowania diety do swoich potrzeb.

Mit: Pozbycie się go z diety oznacza brak kluczowych wartości odżywczych

Fakt: Gluten nie jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Gluten sam w sobie jest typem białka, a one mogą być przyswajane z wielu innych pokarmów, więc przy zbilansowanej diecie można spokojnie rozważać jego ograniczenie, nawet jeśli nie doświadczamy żadnych nieprzyjemnych i niepożądanych symptomów. Rozsądna i dobrze dobrana dieta bezglutenowa może być sprytną strategią wprowadzającą więcej zdrowych elementów do codziennych posiłków. Zazwyczaj oznacza ona jedzenie mniejszej ilości przetworzonych produktów i zamiana ich na te świeże, pełne błonnika, a to już będzie kluczem do zdrowszej diety.

Mit: Gluten jest tylko w pszenicy i jej pochodnych

Fakt: Znajduje się także w półproduktach w celu dodania tekstury, stabilizacji czy wypełniacza (np. zupach, substytutach mięsa (np. seitan), batonach energetycznych, dressingach do sałatek, chrupkach, sosie sojowym i wielu innych produktach), więc osobom unikającym go polecamy większą uwagę w czytaniu etykiet i składów na opakowaniach.

Mit: Dieta bezglutenowa to klucz do utraty wagi

Fakt: Niektórzy tracą kilogramy, inni zyskują

Za każdym razem gdy wykluczamy coś z diety, jest szansa że zastąpimy to czymś co wpłynie na nasz metabolizm. Łatwo przerzucić się na gluten-free przekąski jak ciastka czy czipsy i mieć poczucie, że w rzeczywistości odżywiamy się zdrowo. Niektórzy zaczynają jeść większe porcje, myśląc, że pozbywszy się glutenu kalorie już się nie liczą. Oprócz tego zmiana z białych makaronów na np. biały ryż, nie poprawia nic w planie utraty wagi. Dlatego w Miód Malina najczęściej wybieramy produkty pełnoziarniste, zarówno w opcji z glutenem lub bez. Dbamy również o to, aby nasza dieta pudełkowa była w pełni zbilansowana i dostosowana do potrzeb naszych Klientów:)!

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “Dieta bezglutenowa- 6 faktów na temat gluten-free”

(will not be shared)

Facebook