Fakty i Mity na temat cukru!

  • 16 grudnia 2020

Czy cukier brązowy jest zdrowszy niż biały? Jak wybrać słodycze z dobrym składem? Jak czytać skład? A może postawić na catering dietetyczny? Przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat cukru!

Czy cukier jest aż tak szkodliwy jak uważa większość z nas? Czy powinniśmy w 100% zrezygnować ze słodkości, ciastek i czekolady?

1. Cukier brązowy jest zdrowszy niż biały- MIT

Brązowy cukier, różni się od białego tym…że jest brązowy:) Jest pozyskiwany z tych samych buraków cukrowych. Jedyna różnica polega na tym, że jest zabarwiony melasą (która jest usunięta z białego cukru). Co prawda melasa zawiera potas, magnez czy żelazo. Jej ilości w brązowym cukrze są jednak tak niewielkie, że trudno tu mówić o jakichkolwiek korzyściach dla organizmu.

2. Niedobory cukru są szkodliwe- FAKT

Osoby, odchudzające się, często stosują diety polegające na całkowitym wyeliminowaniu tłuszczu lub właśnie cukru. Cukry natomiast mają znaczny wkład w pracę naszego mózgu. Ich brak w diecie osłabia koncentrację i ogólne procesy myślowe. Wpływa także na obniżenie poziomu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Być może dlatego w stresujących lub przykrych sytuacjach sięgamy często po lody lub czekoladę. Przy całkowitym wykluczeniu cukru, nasz organizm pozyskuje niezbędną mu glukozę choćby z glikogenu, czyli cukru, który daje naszym mięśniom siłę do działania. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy postawić na zróżnicowaną dietę, w tym również zawierającą pewne ilości cukru.

3.Słodkie posiłki zawsze zawierają cukier– MIT

Możliwe jest wykluczenie cukru ze składu danego produktu przy zachowaniu słodkiego smaku. Istnieją naturalne zamienniki cukru jak daktyle, miód, syrop z agawy i inne które stosujemy w kuchni Miód Malina Catering dietetyczny. Do bezpiecznych substancji słodzących zaliczamy te pochodzenia naturalnego, na przykład maltitol pozyskiwany z ziaren kukurydzy. Ma o połowę mniej kalorii niż biały cukier a w dodatku jest odpowiedni dla diabetyków ponieważ ma niskie IG.

4. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do otyłości– FAKT

Tu nie ma niespodzianki. Za dużo cukru w diecie powoduje otyłość i może być przyczynkiem do rozwoju cukrzycy. Nadmierna przybieranie na wadze najczęściej wynika ze spożywania dużej ilości posiłków w nieodpowiednich porach. Z tego powodu cierpią również nasze stawy, układ naczyniowy co prowadzi do przewlekłych chorób i gorszego samopoczucia. Nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z cukru, sięgajmy jednak po zdrowsze produkty, jak owoce, które oprócz fruktozy zawierają błonnik czy witaminy.

Cukier spożywczy to sacharoza produkowana z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego. Składa się z fruktozy (związku naturalnie występującego w owocach) oraz glukozy, która jest najważniejszym “paliwem” dla naszego mózgu. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy jeść słodycze bez umiaru. Cukier to przede wszystkim puste kalorie – nie ma w nim żadnych witamin ani składników mineralnych, z wyjątkiem śladowych ilości żelaza.

Krótko podsumowując, cukier stanowi paliwo dla organizmu i mózgu, jednak nie zawiera substancji odżywczych. Istotnym dlatego jest, żeby dawkować go w rozsądnych ilościach. Kiedyś ludzie nie mieli z tym większych kłopotów, gdyż spożywali naturalny cukier zawarty choćby w owocach. W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani wszelkiego rodzaju słodkościami, w których podaż cukry znacznie przewyższa nasze potrzeby.

Jednym słowem, możesz zwracać uwagę na etykiety lub chociażby skorzystać z pomocy naszych specjalistów, w Miód Malina Catering dietetyczny pilnujemy zdrowego bilansu między białkami, węglowodanami, tłuszczami i cukrami, jednocześnie serwując zdrowe słodkie przekąski:)

Smacznego! Na zdrowie!:)

Fakty i mity na temat cukru!

Share: