Fleksitarianizm- co to właściwie znaczy?

  • 7 stycznia 2018

Ostatnio dieta fleksitariańska zyskuje coraz więcej więcej zwolenników. To filozofia odżywiania bazująca na produktach roślinnych jednak dopuszczająca co jakiś czas spożycie mięsa oraz ryb. Jej zwolennicy przekonują, że pomaga ona chronić nas przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, czy nowotwory, a przy tym nie wymaga restrykcyjnego podejścia tak jak jest to w przypadku diety wegetariańskiej lub wegańskiej.

Spotkaliśmy się z wieloma opiniami wegetarian, że ten rodzaj diety jest tylko modnym wymysłem i nie ma nic wspólnego z rzeczywistą dietą wegetariańską. Pod wieloma względami jest to prawda, trzeba jednak jasno określić, że zazwyczaj nie jest to dieta podyktowana pobudkami ideologicznymi a raczej chęcią ograniczenia mięsa z przyczyn wyłącznie zdrowotnych.

Fleksitarianizm zachęca do stopniowego zamieniania mięsa na produkty roślinne, wiele osób przekonuje się w ten sposób, że jest w stanie wykluczyć mięso ze swojego codziennego jadłospisu bez większych wyrzeczeń, nie mamy tu żadnych sztywnych zasad jednak przyjmuje się, że flaksitarianie spożywają mięso raz do dwóch razy w tygodniu. Główne grupy produktowe, na których opiera się fleksitarianizm to:

  • tofu, fasola, soczewica oraz orzechy
  • warzywa i owoce
  • nabiał
  • produkty pełnoziarniste

Czy zgadzamy się z filozofią tej diety czy też nie, nie jest tajemnicą, że często spożywamy znacznie więcej białka zwierzęcego niż wynika to z zapotrzebowania naszego organizmu. Spożycie zwiększonej ilości warzyw i owoców na pewno zaowocuje natomiast poprawą samopoczucia, zmniejszeniem ilości spożywanych tłuszczów i utratą kilku zbędnych kilogramów.

Kolejnym istotnym aspektem diety flexitariańskiej jest to , że osoby ją stosujące częściej wybierają produkty o wyższej jakości, wykluczając mięso  pochodzące od zwierząt hodowanych przemysłowo. Wykluczają tym samym nieporządane substancje z diety a chów zwierząt odbywa się w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych.  Wszystko to bardzo pozytywnie odbija się oczywiście na środowisku.

Cóż, pewnie wiele z Was właśnie odkryło, że jest flexiwegetarianami nawet o tym nie wiedząc:)

Smacznego Kochani!

 

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “Fleksitarianizm- co to właściwie znaczy?”

(will not be shared)

Facebook