Zalety mleka roślinnego, co warto wiedzieć?:) • Miód Malina Catering Dietetyczny

Zalety mleka roślinnego, co warto wiedzieć?:)

  • 2 kwietnia 2019

Mleko roślinne pojawia się wszędzie. Blogerzy o nim piszą, dietetycy polecają, sklepy sprzedają, a my mamy je w naszych dietach. Ale jakie korzyści płyną z zamienników mleka krowiego i jaki mają wpływ na nasze zdrowie? Dowiedzmy się!

Czym jest mleko roślinne?

Mleko pochodzenia roślinnego jest wolnym od laktozy substytutem dobrze znanego mleka krowiego. Istnieje wiele powodów, aby przejść na tę alternatywę opartą na zdrowych i wegańskich składnikach. Pierwszy powodem niewątpliwie jest fakt, że dzięki nim możesz łatwo wpłynąć na swoje zdrowie. Inne powody to doskonały smak i niskotłuszczowe właściwości w większości typów mleka pochodzenia roślinnego. Mleko pochodzenia roślinnego również idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby spróbować diety wegetariańskiej lub wegańskiej.

Migdałowe, nerkowcowe, konopne, ryżowe, owsiane, sojowe i inne mleka roślinne dosłownie wypływają z półek od momentu, gdy po raz pierwszy trafiły na rynek, a trend wciąż rośnie. Mleka pochodzenia roślinnego jest nie tylko pozytywnym etycznie wyborem, ale mają też dodatkowe zalety, które sprawiają, że są niesamowicie bogate w wartości odżywcze i aspekty zdrowotne. Są również niezwykle łatwe w użyciu w codziennych i niekonwencjonalnych przepisach. Nieliczne mleka roślinne zawierają niezdrowe dodatki, takie jak karagen lub nadmierne ilości cukru, których należy unikać. Szukaj nie słodzonych opcji, które są wolne od karagenu i które mają krótką listę składników.

ZALETY

1. Więcej wapnia

Uzyskanie wystarczającej ilości wapnia na diecie roślinnej jest bardzo proste! Szczególnie dzięki roślinnej alternatywie dla produktów mlecznych, które często mają aż o 50 procent więcej wapnia na porcję niż jego odzwierzęcy odpowiednik. Wapń jest ważny dla zdrowych kości, zębów, utrzymuje niskie ciśnienie krwi zmniejszając napięcie, wspomagając zdrowe funkcjonowanie układu nerwowego i zapobiegając osteoporozie.

2. Niższy poziom cukru

Niesłodzone mleko roślinne jest zwykle wolne cukrów, a niektóre zawierają tylko naturalne cukry występujące w orzechach i nasionach. W porównaniu do mleka krowiego, które zawiera od 13 do 16 gramów w jednej szklance, mleko pochodzenia roślinnego są znacznie lepszym wyborem. Zawartość cukru w mleku pochodzi z naturalnego cukru zwanego laktozą, który może powodować zaburzenia trawienia, alergie, a nawet problemy z cukrzycą. Mleko pochodzenia roślinnego, które mają mniej cukru, będzie naturalnie zdrowszą opcją dla poziomu cukru we krwi i nie wywołują wzrostu poziomu glukozy. Niektóre mogą nawet obniżyć poziom cukru we krwi w organizmie.

3. Wolny od IGF-1

Mleko mleczne zawiera naturalne hormony, w tym odmiany niezależne od dodawanych substancji. Hormony te stymulują wysoki wzrost insuliny, gdy je spożyjesz. Powoduje to uwalnianie IGF-1 w organizmie, co oznacza czynnik wzrostu insuliny. Badacze wyjaśniają, że IFF-1 jest bezpośrednio związany ze wzrostem komórek nowotworowych, a także z innymi problemami zdrowotnymi. IGF-1 wiąże się również z trądzikiem, ponieważ wywołuje nadmierną reakcję insulinową w organizmie. Nie brzmi to dobrze, prawda? Uwolnij się od tej naturalnie toksycznej substancji znajdującej się we wszystkich napojach mlecznych i wybierz zdrowszą naturalną alternatywę.

4. Mniej kalorii

Jak łatwo zauważyć, większość typów mleka roślinnego ma bardzo niską zawartość kalorii, choć jest bardzo satysfakcjonująca. Nie powodują wysokiego poziomu cukru we krwi, gdy występują w postaci niesłodzonej, ani nie powodują zwiększenia masy ciała. Oczywiście, możesz kupić mleko odtłuszczone i beztłuszczowe, ale mleko na bazie roślin jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Nawet te o wyższej zawartości kalorii, takie jak kokosowe, konopne, ryżowe i sojowe, są nadal znacznie mniej kaloryczne niż klasyczne mleko. Jeśli chcesz mieć opcję o najniższej kaloryczności, wybierz niesłodzone mleko migdałowego, lniane lub owsiane.

5. Są lekkostrawne

Mleko pochodzenia roślinnego jest zwykle bardzo łatwe do strawienia, co czyni je idealnymi, jeśli szukasz sposobów na optymalizację trawienia na diecie roślinnej. Jeśli masz alergię na orzechy lub soję, mleko ryżowe jest opcją przyjazną dla alergików, którą warto rozważyć. Kokosowe i lniane mleko to także inne dobrze tolerowane wybory. Większość osób z problemami trawiennymi zauważa, że czuje się znacznie lepiej, gdy pozbędzie się produktów mlecznych w diecie ze względu na zawartość chociażby laktozy.

Wybieraj mleka roślinne zawierające małą liczbę składników, takich jak: nasiona lub orzechy, wodę, sól morską i naturalne aromaty na bazie żywności, takie jak naturalna wanilia. Upewnij się, że są niesłodzone i nie są genetycznie modyfikowane.

Nie wiesz, która opcja mleka na bazie roślin jest dla Ciebie najlepsza? Sprawdź ten prosty przewodnik, aby odkryć najlepszy wybór. Jeśli nie chcesz kupować przetworów, wybierz mleko roślinne domowej roboty. Są niezwykle łatwe do wykonania i oferują dodatkowe korzyści.

Przykłady:

Mleko sojowe – kiedy gotujesz lub pieczesz, mleko sojowe jest idealnym substytutem mleka krowiego. Ma taką samą konsystencję w odniesieniu do białka i tłuszczu.

Mleko migdałowe – jest to bardzo zdrowy substytut mleka. Zawiera dużo witamin, magnezu, żelaza, białka i włókien. Jest naturalnie bardzo kremowe!

Mleko kokosowe – często chwalone za swoje korzyści zdrowotne, mleko kokosowe ma również bardzo przyjemne walory smakowe. Wiadomo między innymi, że wzmacnia układ odpornościowy. Jest również naturalnie kremowe.

Mleko ryżowe – Mleko ryżowe jest często wybierane ze względu na jego słodki smak. Jest idealne do pieczenia lub jako opcja śniadaniowe.

Lista innych opcji jest bardzo długa: mleko orkiszowe, owsiane, lniane, nerkowcowe, jaglane itd.

Zachęcamy do eksperymentowania, a sporo z powyższych opcji możecie wypróbować w naszej diecie wegańskiej i wolnej od laktozy. Smacznego!

Share:

Dodaj pierwszy komentarz do artykułu “Zalety mleka roślinnego, co warto wiedzieć?:)”

(will not be shared)

Facebook